Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii (CINN KBPN) gromadzi i analizuje wystandaryzowane dane dotyczące epidemiologii narkomanii oraz reakcji na pojawiające się problemy. Stale współpracuje z instytucjami prowadzącymi aktywności w obszarze redukcji popytu na narkotyki oraz redukcji ich podaży. Koordynuje także zbieranie oraz analizę danych dotyczących aktywności jednostek samorządu terytorialnego w obszarze ograniczania popytu na narkotyki. Wyniki analiz prezentowane są każdego roku w raporcie krajowym, który zawiera kompleksowe zestawienie dostępnej wiedzy o skali zjawiska. Dodatkowo na potrzeby krajowe dane publikowane są w formie artykułów zamieszczanych w czasopismach branżowych. Tak stworzony system monitoringu pozwala na coroczne przesyłanie informacji o sytuacji w Polsce w ramach sprawozdawczości międzynarodowej.
Monitoring zjawiska narkotyków i narkomanii opiera się na gromadzeniu i analizowaniu danych w ramach pięciu kluczowych wskaźników Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), wykorzystujących metodologię i standardy europejskie:
- rozpowszechnienie używania narkotyków w populacji generalnej,
- zgłaszalność do leczenia,
- choroby zakaźne związane z narkotykami,
- zgony związane z narkotykami,
- problemowe używanie narkotyków.
Ponadto regularnej obserwacji podlegają m.in. trendy dotyczące przestępczości i rynku narkotykowego, zakresu świadczeń pomocy społecznej udzielanych z powodu narkomanii oraz dane z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na poziomie centralnym, regionalnym i lokalnym.
Obserwacja oraz analiza zjawiska narkotyków i narkomanii z wykorzystaniem zróżnicowanych wskaźników i danych, zwiększa rzetelność zdobywanej w ten sposób wiedzy oraz umożliwia dostosowywanie działań do realnych potrzeb.