Strona z portalu

  Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii / Aktualności / Kampania pn. „Świadome samoleczenie” w województwie zachodniopomorskim
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Czy wiesz, że...?
W 2010 roku Policja stwierdziła 72 375 przestępstw, z tego najwięcej przestępstw w województwie wielkopolskim (12 855 czynów karalnych, 18% wszystkich stwierdzonych). Na drugim miejscu uplasowało się województwo śląskie (8628, 12%), a województwo mazowieckie na miejscu trzecim (8 348, 12%). Najmniej przestępstw, poniżej 2% w skali kraju, zarejestrowano na Podlasiu (1 179), w województwie podkarpackim (1392) oraz w województwie opolskim (1711). (więcej informacji dostępnych w National Report 2011).
Kampania pn. „Świadome samoleczenie” realizowana w województwie zachodniopomorskim
Poniżej znajdują się informacje na temat kampanii nadesłane przez przedstawicieli Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. Zapraszamy do zapoznania się z treścią kampanii.

Z roku na rok zwiększa się sprzedaż leków, a co za tym idzie i ich spożycie. Leki dostępne bez recepty oraz suplementy diety stosuje 89% dorosłych Polaków. Najczęściej są to środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz łagodzące objawy przeziębienia lub grypy. Pod względem ilości zażywanych środków przeciwbólowych zajmujemy drugie miejsce w Europie. Niestety przyjmowanie leków przez pacjentów nie zawsze odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznego ich stosowania. Blisko 40% Polaków nie czyta ulotek dołączonych do leków dostępnych bez recepty.

W odpowiedzi na ten problem, Stowarzyszenie „Równość na Fali” – w ramach dotacji udzielonej przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego – realizuje kampanię pn. „Świadome samoleczenie”. Kampania ma zasięg wojewódzki, a jej celem jest wyposażenie mieszkańców województwa zachodniopomorskiego w wiedzę nt. niebezpieczeństw związanych z niekontrolowanym zażywaniem leków bez recepty.

Skutki, zagrożenia oraz wskazówki dotyczące zażywania leków zostały przedstawione na stronie internetowej:

www.swiadomesamoleczenie.pl

oraz fanpage’u:

http://www.facebook.com/swiadomesamoleczenie.

Niniejsza kampania promowana  jest także na plakatach i ulotkach rozprowadzanych na terenie województwa oraz w klipach na kanale youtube:

https://www.youtube.com/channel/UCQgTkb8sBC13YiGVeswLQIA/

Pamiętajmy, że żaden lek nie jest  pozbawiony działań niepożądanych.  Przyjmowanie leków w ilości większej niż zalecana w ulotce, może powodować uzależnienie.  Jeśli zażywasz leki, zrezygnuj z picia alkoholu – w ten sposób możesz uniknąć nieprzyjemnych, a często wręcz groźnych dla zdrowia i życia interakcji!  Pamiętajmy, że ból nie jest chorobą, ale jej objawem.  Ból bywa sygnałem, że organizm może potrzebować pomocy medycznej. Samodzielne przyjmowanie leków może maskować prawdziwe dolegliwości.

Lecz się świadomie!

Plakat promujący kampanię pn. "Świadome samoleczenie"

Strona: 1 
KBPN
Kalendarium
EMCDDA
Projekt Transition Facility PL2006/018-180.05.04
"Wsparcie regionalnych i lokalnych społeczności
w przeciwdziałaniu narkomanii na poziomie lokalnym
- kontynuacja"
© Krajowe Biuro Do Spraw
Przeciwdziałania Narkomanii