Strona z portalu

  Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii / Aktualności / Raport UNODC dotyczący nowych substancji psychoaktywnych
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Czy wiesz, że...?
We wszystkich formach leczenia od kilku lat odnotowano zmniejszanie się liczby pacjentów uzależnionych od jednej substancji z jednoczesnym wzrostem liczby pacjentów mających problem z kilkoma substancjami psychoaktywnymi. Najczęstszymi połączeniami są: przetwory konopi indyjskich + alkohol; amfetamina + przetwory konopi indyjskich; opiaty + benzodiazepiny lub leki przeciwbólowe (np. tramal); opiaty + amfetamina.
Raport UNODC dotyczący nowych substancji psychoaktywnych
UNODC (Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości) w styczniu br. opublikowało drugi raport na temat aktualnych zagrożeń związanych z nowymi substancjami psychoaktywnymi (NSP), zawierający również informacje zamieszczone w poradniku UNODC na temat wczesnego ostrzegania o NSP.

Dane z raportów dotyczące m.in. zabezpieczeń NSP, przyjęć klinicznych czy śmiertelnych przypadków zatruć tymi substancjami pozwoliły na identyfikację niektórych kluczowych, nowych zagrożeń dla zdrowia spowodowanych używaniem NSP.
Najnowszy raport, podobnie jak poprzedni z 2019 r., pokazuje, że przypadki śmiertelnych zatruć NSP powiązane są z używaniem wielu substancji.
Ponadto, w niektórych krajach coraz częściej obserwuje się, że prowadzenie pojazdów pod wpływem narkotyków związane jest z używaniem NSP z grup benzodiazepin.
Dodatkowo, w wielu krajach zgłaszane są przypadki zatruć związane z identyfikacją kratomu (Mitragyna speciosa).

 
Raporty (w języku angielskim) do pobrania poniżej:

Raport numer 1 (2019):
https://www.unodc.org/LSS/Attachment/Download/969af5f0-3050-42e2-9568-8edd7ea87d3c  

Raport numer 2 (2020):
https://www.unodc.org/documents/scientific/Current_NPS_Threats_Volume_II_Web.pdf

 

Strona: 1 
KBPN
Kalendarium
EMCDDA
Projekt Transition Facility PL2006/018-180.05.04
"Wsparcie regionalnych i lokalnych społeczności
w przeciwdziałaniu narkomanii na poziomie lokalnym
- kontynuacja"
© Krajowe Biuro Do Spraw
Przeciwdziałania Narkomanii