Strona z portalu

  Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii / Aktualności / Raport UNODC dotyczący nowych substancji psychoaktywnych
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Czy wiesz, że...?
W 2010 roku zarejestrowano 72 375 przestępstw stwierdzonych z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 2005 roku. 48% czynów karalnych dotyczyło posiadania narkotyków (artykuł 62). (więcej informacji dostępnych w National Report 2011).
Raport UNODC dotyczący nowych substancji psychoaktywnych
UNODC (Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości) w styczniu br. opublikowało drugi raport na temat aktualnych zagrożeń związanych z nowymi substancjami psychoaktywnymi (NSP), zawierający również informacje zamieszczone w poradniku UNODC na temat wczesnego ostrzegania o NSP.

Dane z raportów dotyczące m.in. zabezpieczeń NSP, przyjęć klinicznych czy śmiertelnych przypadków zatruć tymi substancjami pozwoliły na identyfikację niektórych kluczowych, nowych zagrożeń dla zdrowia spowodowanych używaniem NSP.
Najnowszy raport, podobnie jak poprzedni z 2019 r., pokazuje, że przypadki śmiertelnych zatruć NSP powiązane są z używaniem wielu substancji.
Ponadto, w niektórych krajach coraz częściej obserwuje się, że prowadzenie pojazdów pod wpływem narkotyków związane jest z używaniem NSP z grup benzodiazepin.
Dodatkowo, w wielu krajach zgłaszane są przypadki zatruć związane z identyfikacją kratomu (Mitragyna speciosa).

 
Raporty (w języku angielskim) do pobrania poniżej:

Raport numer 1 (2019):
https://www.unodc.org/LSS/Attachment/Download/969af5f0-3050-42e2-9568-8edd7ea87d3c  

Raport numer 2 (2020):
https://www.unodc.org/documents/scientific/Current_NPS_Threats_Volume_II_Web.pdf

 

Strona: 1 
KBPN
Kalendarium
EMCDDA
Projekt Transition Facility PL2006/018-180.05.04
"Wsparcie regionalnych i lokalnych społeczności
w przeciwdziałaniu narkomanii na poziomie lokalnym
- kontynuacja"
© Krajowe Biuro Do Spraw
Przeciwdziałania Narkomanii