Raport wskazuje, że wzrost bezrobocia oraz zmniejszenie szans na rynku pracy wskutek pandemii koronawirusa prawdopodobnie najboleśniej dotknie najbiedniejszych, czyniąc tę grupę społeczną podatną na używanie narkotyków jak również przemyt i uprawę w celach zarobkowych.
„Cenę ze światowy problem narkotykowy płacą grupy znajdujące się w trudnej sytuacji i wykluczone, młodzież, kobiety oraz osoby biedne. Kryzys wywołany COVID-19 i związana z tym zapaść gospodarcza pogłębiają zagrożenia związane z narkotykami, systemy ochrony zdrowia i opieki społecznej znalazły się na krawędzi a społeczeństwa zmagają się coraz większymi trudnościami”- stwierdziła Dyrektor Wykonawcza UNODC, pani Ghada Waly. „Oczekujemy od rządów większej solidarności i wsparcia w zwalczaniu przemytu narkotyków, przede wszystkim wobec krajów rozwijających się. Liczymy na to, że rządy zaproponują usługi w zakresie przeciwdziałania narkomanii i chorobom pokrewnym, które będą oparte na dowodach naukowych, tak byśmy mogli osiągać Cele Zrównoważonego Rozwoju, promować sprawiedliwość i nikogo nie zostawiać bez pomocy”.
Wskutek pandemii COVID-19 przemytnicy mogą poszukiwać nowych szlaków oraz metod. Ponadto, prawdopodobnie wzrosną operacje przemytnicze prowadzone za pośrednictwem ‘darknetu’ oraz usług pocztowych pomimo faktu, iż międzynarodowa sieć dostaw pocztowych boryka się z poważnymi problemami. Pandemia wywołała również niedobory w podaży opioidów, co może powodować, że użytkownicy będą przerzucać się na substancje szerzej dostępne takie jak alkohol, benzodiazepiny lub środki syntetyczne. Istniej ryzyko pojawienia się bardziej szkodliwych wzorów używania, ponieważ niektórzy użytkownicy przestawiają się na (częstsze) przyjmowanie narkotyków drogą iniekcyjną.
Kolejne skutki pandemii według Raportu to ryzyko takiej samej reakcji rządów jak w przypadku kryzysu gospodarczego w roku 2008, kiedy to zredukowano środki budżetowe na zwalczanie narkotyków i narkomanii. W efekcie, interwencje profilaktyczne wobec używania narkotyków oraz zachowań ryzykownych jak również usługi lecznicze, dystrybucja naloxonu w celu kontroli i odwrócenia skutków przedawkowań opioidowych byłyby poważnie zagrożone. Zwalczanie przemytu oraz współpraca międzynarodowa mogą również stracić na znaczeniu, co tylko ułatwi przemytnikom ich działalność.
Światowy Raport o Narkotykach wraz z dodatkowymi materiałami dostępny jest tutaj:
https://wdr.unodc.org/wdr2020/index.html