Spotkanie miało na celu przede wszystkim wymianę doświadczeń z zakresu monitorowania zjawiska narkotyków i narkomanii na poziomie lokalnym, identyfikację obszarów problemowych i wyzwań stojących przed podmiotami zajmującymi się tym zagadnieniem, a także podjęcie pracy nad udoskonaleniem kwestionariusza sprawozdawczego z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.
Warto dodać, że w dzień poprzedzający konferencję Krajowe Biuro we współpracy
z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego zorganizowało szkolenie
dotyczące monitorowania problemu narkotyków i narkomanii na poziomie lokalnym dla nowych gmin z Dolnego Śląska.
Podczas konferencji przedstawiciel Urzędu Miasta Wrocławia przedstawił informacje nt. działalności miasta w obszarze uzależnień, natomiast reprezentanci Krajowego Biura omówili ostatnie zmiany w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz zaprezentowali najnowsze wyniki badań dotyczących skali problemu narkotyków
i narkomanii w Polsce. Przedstawione zostały także wyniki badań dotyczących rozpowszechnienia udziału w grach o charakterze hazardowym. Ponadto zaprezentowano
informacje na temat Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych mającego na celu przeciwdziałanie temu problemowi.
Ważnym elementem konferencji była dyskusja na temat tworzenia struktur monitorujących problem narkotykowy w gminie. Swoje doświadczenia w tym zakresie przedstawili reprezentanci miast: Gdańska, Kędzierzyna – Koźle, Łodzi, Opola, Pabianic, Radomia oraz Sopotu.
W trakcie spotkania przedstawiono również najważniejsze priorytety realizowane przez Polskę podczas Prezydencji w UE ze szczególnym naciskiem na inicjatywy dotyczące tzw. „dopalaczy”, przedstawiono Europejską Strategię antynarkotykową i jej ewaluację oraz Europejskie Standardy Jakości w Profilaktyce Uzależnień mogące stanowić wsparcie dla działań profilaktycznych na poziomie krajowym.
Na zakończenie konferencji omówiono najważniejsze zagadnienia dotyczące Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego oraz przedstawiono wyniki monitorowania zjawiska narkotyków i narkomanii w województwie dolnośląskim.