W 2014 r. i 2015 r. realizowana była druga faza projektu EDPQS, której celem było wdrożenie Europejskich Standardów Jakości. Z polskiej strony w projekcie uczestniczyły: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Projekt pn. "Promocja Dobrych Praktyk w profilaktyce uzależnień od narkotyków" był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach unijnego Programu Informacji i Profilaktyki Uzależnień od Narkotyków (Drug Prevention and Information). Został on po raz kolejny zrealizowany pod przewodnictwem Liverpool John Moores University we współpracy z 14 organizacjami partnerskimi z Europy. Więcej informacji na temat Europejskich Standardów znajduje się na stronie internetowej projektu (www.prevention-standards.eu).
W ramach opracowywania materiałów dodatkowych w Fazie II projektu podjęto szereg działań, w tym: zrealizowano sześć studiów przypadku oceniających działania profilaktyczne oraz realizatorów wykorzystujących w swojej pracy Europejskie Standardy; dokonano przeglądu 30 istniejących publikacji wspierających specjalistów z zakresu promocji zdrowia; zrealizowano ankietę internetową z udziałem 505 respondentów; prowadzono grupy dyskusyjne z udziałem 151 uczestników, a także przeprowadzono pilotażowe szkolenia w sześciu krajach UE z udziałem 99 uczestników reprezentujących różne grupy zawodowe (w tym z Polski).
Podjęte działania zaowocowały opracowaniem czterech zestawów narzędzi, które stanowią główny produkt Fazy II projektu EDPQS:
- Zestaw narzędzi 1 – pomoc dla decydentów (np. sponsorzy, zleceniodawcy) w zakresie wyboru jakościowych inicjatyw z obszaru profilaktyki uzależnień od narkotyków;
- Zestaw narzędzi 2 – pomoc dla kierowników programów, twórców programów oraz innych praktyków w zakresie przeglądu i planowania działań profilaktycznych;
- Zestaw narzędzi 3 – pomoc dla szkoleniowców w prowadzeniu szkoleń z zakresu standardów jakości w profilaktyce uzależnień od narkotyków;
- Zestaw narzędzi 4 – pomoc dla koordynatorów i promotorów w zakresie opracowywania, adaptowania i rozpowszechniania standardów jakości na poziomie strategicznym.
Poniżej znajduje się artytkuł autorstwa Angeliny Brotherhood oraz Jeff’a Lee: