Usługi z zakresu lecznictwa i reintegracji świadczą też oddziały detoksykacyjne, dzienne ośrodki leczenia uzależnień, oddziały leczenia uzależnień w strukturach szpitala, programy redukcji szkód, oddziały terapeutyczne dla osób uzależnionych w zakładach karnych oraz programy reintegracji społecznej. Istnieje również oferta dla pacjentów z podwójną diagnozą, a także prowadzone są programy leczenia substytucyjnego.
Dużą rolę w polskim lecznictwie osób uzależnionych oraz problemowo używających narkotyków pełnią placówki założone i prowadzone przez organizacje pozarządowe.
Centrum Informacji KBPN zajmuje się monitorowaniem i analizą danych dotyczących osób zgłaszających się do placówek lecznictwa uzależnień. Dane pozyskiwane są z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, który dostarcza informacji na temat pacjentów leczonych w placówkach stacjonarnych, jak również zbiera dane z lecznictwa ambulatoryjnego. CINN prezentuje wyniki prowadzonych analiz corocznie w Raporcie Krajowym.
Ponadto art. 24 b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadził zobowiązanie dla podmiotów leczniczych prowadzących leczenie lub rehabilitację osób używających środków odurzających lub substancji psychotropowych do współpracy z Krajowym Biurem do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii w zakresie gromadzenia i przekazywania Biuru informacji na temat osób zgłaszających się do leczenia (czytaj więcej...).